توضیحات

تستر pH متر قلمی مدل HANNA HI98107 دستگاهی با کیفیت و ارزان جهت اندازه گیری میزان اسید یا pH محلول برای کاربران و مراکز ازمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.
اندازه گیری PH در ph متر ( پی اچ متر یا پ هاش متر ) بر اساس پتانسیومتری می باشد که تغییر پتانسیل الکتریکی الکترود در محلول می باشد. غلظت یون های هیدروژن در محلول به صورت PH بیان می شود.می توان الکترودهایی طراحی کرد که توانایی اندازه گیری یک نوع یون خاص را در مخلوطی از یون ها در محلول داشته باشد . ( ISE=Ion selective electrode) برای اندازه گیری یون های مرجع ( reference ) به کار می روند . الکترودهای شیشه ای PH متر باید در محلول های تامپون با 8-4= PH نگهداری شوند و هرگز خشک نشوند . این محلول بافر باید در فواصل زمانی کوتاه به طور منظم تعویض شوند.

الکترودهای شیشه ای خشک شده یا به مدت زیاد مانده در محلول بافر ، باید حداقل 4 ساعت در محلول اسید کلریدریک 1/0 مولار قرار داده شده و سپس به خوبی با آب مقطر آبکشی شوند.طول عمر الکترودهای PH متر، اگر به درستی نگهداری شوند حدود 2 سال تعیین شده است . پس از این مدت باید الکترودها را تعویض کرد . فرسودگی یک الکترود موقعی معلوم می شود که پتانسیل الکتریکی تا 20 ثانیه پس از فرو بردن الکترود در محلول یونی ظاهر نشود . الکترودهای شیشه ای نسبت به ضربه های مکانیکی بسیار حساس هستند.

الکترود مرجع ( رفرانس ) الکترودی است که حتی در صورت تغییر غلظت یونی در محلول آزمایش همواره پتانسیل را ثابت نگه می دارد . (چون الکترود درون محفظه ای از محلولی با غلظت ثابت نمک قرار داده شده است ) . الکترودهای مرجع از جیوه یا فلزات گرانبها تهیه می شوند . محلول های پل نمکی، محلول اشباع شده KCI،K2SO4،KNO3 یا LiCl می باشند ، مناسب ترین الکترود مرجع برای اندازه گیری PH الکترود کالومل می باشد . (Hg/HgCl2=کالومل ) پتانسیل الکترود کالومل در PH بالاتر از 1 ثابت است.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “PH متر قلمی HANNA آمریکا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *